تبلیغات
سال تولید ملی ، حمایت از کار، سرمایه ایرانی مبارک باد - - مقام معظم رهبری - - ایام فاطمیه تسلیت باد - ### فرمانده افسران جنگ نرم پایگاه شهید سلمانزاده حوزه یک شهری خوی - انحراف....ریشه یابی
دوشنبه 7 آذر 1390

انحراف....ریشه یابی

   نوشته شده توسط: سعید حمزیانی    نوع مطلب :عاشورا ،

**************انحراف جامعه در عصر امام حسین(ع)************

ابزار ها و عوامل انحراف جامعه در عصر امام حسین (علیه السلام )

البته بهره گیری از این ابزار ها و عوامل امر تازه ای نبود . سیاستمداران دنیا معمولا از اعصار گذشته تا دوران معاصر ، از این ابزار ها سود جسته اند. معاویه نیز این عوامل را به خوبی میشناخت و با شیوه استفاده از آنها به خوبی آشنا بود این عوامل عبارت اند از:

* تبلیغات

همه سیاستمداران می کوشند به مدد تبلیغات ، اذهان و افکار مردم را به جهتی که می خواهند سوق دهند البته با گذشت زمان و با تغییر فرهنگ جوامع ، کیفیت به کارگیری ابزارهای تبلیغاتی دگرگون می شود . در سده اول هجری ، عوامل تبلیغاتی در جامعه اسلامی ، همچون امروز، مسائلی نظیر اومانیسم ، پلورالیسم یا حقوق بشر نبود : تنها اسلام حاکم بود و مردم به خدا و پیغمبر (ص) و قرائتهای گوناگون از دین رونقی نداشت ولی در جامعه آن روز عوامل و ابزار های دیگری بود که در تبلیغات می توانستند از آنها به خوبی استفاده کنند. از جمله ابزار های  آن زمان می توان به هنر و ادب و به ویژه شعر اشاره کرد. شعر در میان عرب های آن عصر جایگاهی بس مهم داشت معاویه می کوشید شاعران معروف و برجسته ای را به کار گیرد تا اشعاری در مئح او و مذمت مخالفانش بسرایند و در میان مردم منتشر کنند . یکی از بر جسته ترین این شاعران «اخطل نصرانی» بود وی شاعری بسیار زبر دست به شمار می آمد و شاگردانی را نیز برای این کار تربیت می کرد . البته در میان مومنان متئیین قرآن و حدیث از هر چیز دیگری اهمیت داشت و از این روی معاویه سعی داشت تا کسانی را برای جعل حدیث گرد آورد از این جمله می توان «ابوهریره» را نام برد او یکی ازجاعلان و حدیث سازان معروف است معاویه از هر طریقی میکوشید تا دستگاه تبلیغاتی منسجم و همه جانبه ای را به نفع حکومت خویش به راه اندازد.

* تطمیع

معاویه کسانی را که نمی توانست با شعر ، حدیث و قرآن فریب دهد با ابزار تطمیع مسخره خویش می ساخت . او روئسای قبایل را بیشتر از طریق وعده پست و مقام و اعطای هدایا فریب می داد و آنان را به سوی خودد جذب می کرد هنگامی که معاویه برای رئیس قبیله ای کیسه های زر می فرستاد کمتر کسی یافت می شد که بتواند در برابر آنها مقاومت و خویشتنداری کند.

* تهدید

تهدید یکی از ابزار مهم و کار آمد حکومت معاویه برای اجرای اغراض شیطانی اش بود . کارگزاران معاویه به محض اطلاع از مخالفت عده ای از آنان  را دستگیر و زندانی و شکنجه می کرد و در نهایت  میکشتند این تهدید و آزار و اذیت به خصوص درباره طرفداران اهل بیت با قساوت و شقاوت بسیار همراه بود.

اما یزید همچون پدرش آینده نگر و دور اندیش نبود و بعد از اینکه به خلافت رسید بی درنگ به حاکم مدینه دستور داد که از چند نفر بیعت بگیرد و اگر بیعت نکردند آنها را گردن بزند.اینجاست که مردم به آسانی و در مدت کوتاهی دست از اسلام میکشند و نور دیده پیامبرشان را به قتل می رسانند.

امام حسین (ع) با معاویه مانند یزید مقابله نکرد چون می دانست او یا هر کس دیگری اگر در آن شرایط با معاویه مقابله کنند به طور پنهانی از پای در خواهد آمد و بعد این امر به کمک دستگاه های تبلیغاتی و با اشعار و احادیث جعلی  توجیه خواهند شد و عده ای از سخنوران دنیا دوست و وابسته به دربار معاویه را در این راه یاری می رسانند

بهترین درسی که از واقعه عاشورا می توان گرفت این است که در یابیم چگونه مدعیان مسلمانی و کسانی که خود را پیرو پیامبر می دانستند و بار ها حسین (ع) را روی دست پیامبر (ص) دیده بودند و مشاهده کرده بودند پیامبر اکرم (ص) هنگام سخنرانی بالای منبر  هر گاه حسین (ع) از پله های منبر بالا می آمد آن حضرت او را در آغوش می گرفت و مشاهده می کرده بودند که حضرت گریه حسین (ع) را تاب نمی آورد و رعایت حق او را به مردم شفارش کرده است ، چنین رفتاری با امام داشتند و او را به فجعترین وضع به شهادت رساند ند.

**************ریشه یابی واقعه عاشورا**************

همه کسانی که در پیکار با امام حسین  شرکت داشتند مسلمانانی بودند که در ظاهر نماز میخوانند و در میان آنان هیچ فرد بت پرست یهودی یا مسیحی نبود . همگی آنان از مردم کوفه بودند و حتی یک نفر از مردم شام در میان انان به سر نمی برد اما چگونه ممکن است عده ای با اینکه اهل نماز و روزه اند و در جنگهای صدر اسلام بر ضد دشمنان نبرد کرده و بسیاری از آنان در این راه زخم ها برداشته اند ، فرزند پیامبر اکرم (ص) را به نام پیروی از اسلام و اقامه خلافت اسلامی بکشند.

علل رویایی مردم با امام حسین(علیه السلام) :

     *  تقلید ناروا              

     *  انحراف در شناخت ها و گرایش ها

     *  مفاهیم متشابه:ترفندی برای فتنه انگیزی

     *  تحمیل رای خود بر قرآن

     *  شرایط متغیر اجتماعی

     *  تطمیع و نفاق ؛ عوامل کلیدی فاجعه ی کربلا

نهضت عاشورا ؛ الگوی انقلاب اسلامی

انقلاب اسلامی از نهضت عاشورا سر مشق گرفت و اگر امام حسین (ع) در آن عصر قیام نمی کرد انقلاب اسلامی ایران هرگز تحقق نمی یافت ولی پس از انقلاب رفته رفته ضعفهای جامعه آن روزگار در مردم آشکار و تکرار می شود