تبلیغات
سال تولید ملی ، حمایت از کار، سرمایه ایرانی مبارک باد - - مقام معظم رهبری - - ایام فاطمیه تسلیت باد - ### فرمانده افسران جنگ نرم پایگاه شهید سلمانزاده حوزه یک شهری خوی - اهمیت قیام عاشورا
دوشنبه 7 آذر 1390

اهمیت قیام عاشورا

   نوشته شده توسط: سعید حمزیانی    نوع مطلب :عاشورا ،

چرا باید حادثه عاشورا را گرامی بداریم؟

خاطره حادثه ای را که قریب چهارده قرن پیش رخ داده است چرا باید زنده کرد؟ حوادث گذشته ی هر جامعه ای می تواند در سرنوشت و آینده آن آثار عظیمی بر جای می گذارد اگر چه حوادث تاریخی عیناً تکرار نمی شوند ولی میتوان از حوادث گذشته به نحوی در مواجهه با رخداد های آینده بهره برد.چنانچه یاد خاطره ها در سعادت جامعه تاثیری داشته ، می تواند در زمان بیان آنها عامل موثر دیگری باشد از آنجا که واقعه عاشورا رویداد عظیمی در تاریخ اسلام بوده و نقش بسزایی در سعادت مسلمانان و روشن شدن راه هدایت آنان داشته است، این واقعه در نظر ما بسیار ارزشمند است . از این روی ، بزرگداشت و بازسازی این واقعه و به خاطر آوردنش موجب میگردد تا بتوانیم از برکات آن در جامعه امروزه نیز بهره بگیریم.

سر جاودانگی قیام عاشورا

بی گمان نهضت عاشورا تاثیر بی پایانی بر جان های مومنان دارد چنان که هیچ گاه این تاثیر کهنه و این حرارت سرد نمی شود و همواره  عشق آن حضرت  در دلهای مومنان زنده و پاینده است . اما آیا این عشق شیعیان اهل سنت و حتی بت پرستان تصادفی است ؟ اگر چه خدای تعالی ، خود ، عشق امام حسین (علیه السلام) را در دلهای مومنان نهاده است ، و نیز نقش عوامل غیبی انکار نا پذیر است و برکات عزاداری آن حضرت ، در این زمینه بی تاثیر نیست ، می توان گفت مهم تر از همه این اسباب و عوامل ، توصیه ها و سفارش های معصومان (ع) و پیش از همه پیامبر اکرم (ص) موثر بوده است که آن بزرگواران به عزاداری ، زیارت و گریستن بر مصائب امام حسین (ع) تاکید فراوان کرده اند

چنان که روایاتی وجود دارد که اززمان حضرت آدم همه انبیا و اولیا و فرشتگان آسمان برای سید الشهدا (ع) گریسته اند . پیغمبر اکرم (ص) درباره عظمت و بزرگواری امام حسین (ع) می فرمایند:

 اِنَّ الحُسَینَ بنَ عَلیَّ فی السَّماءِ أَکبَرُ مِنهُ فی الاَرضِ فَاِنَّهُ لَمَکتُوبٌ عَن یَمینِ عَرشِ اللّهِ مِصباحُ هُدیً وَ سَفیننَتةُ نَجاةٍ ؛ حسین بن علی در آسمان بلند مرتبه تر  است تا در زمین ؛ زیرا در جانب راست عرش خدا نوشته شده که حسین چراغ هدایت و کشتی نجات است.


برچسب ها: اهمیت عاشورا ،